• O rodičovskom združení

• Rodičovské združenie pracuje na našej základnej škole ako nezávislé dobrovoľné združenie rodičov. Formálne má štatút registrovaného občianskeho združenia. Ako také, rodičovské združenie pôsobí ako partner pre základnú školu, jej vedenie, učiteľov a iný personál. Oficiálne medzi naše ciele patrí najmä:

• Spolupráca s pedagógmi pri výchove vzdelávaní žiakov školy, pri ochrane ich práv a presadzovanie výchovných záujmov rodičov,
          • Zhromažďovanie a riešenie námetov, pripomienok a požiadaviek rodičov na výchovu a vzdelávanie žiakov,
          • Podpora školských i mimoškolských aktivít žiakov, hlavne v súvislosti s rozvojom ich talentov, zručností a schopností,
          • Realizácia aktivít podporujúcich výchovno-vzdelávací proces v užšom zmysle, ako aj aktivít podporujúcich komunitný charakter školy.

Ako nezávislé občianske združenie pracujeme s rozpočtom, ktorý je nezávislý od samotnej školy ako aj jej zriaďovateľa, obce Láb. Naše príjmy sú tvorené dvomi hlavnými zdrojmi – príspevkami od samotných rodičov2% zo zaplatenej dane našich darcov.

Čo sa týka našich hlavných kategórií výdavkov, tieto zahŕňajú:

• Poplatky za účasť, registráciu či štartovné žiakov školy v rôznorodých súťažiach a predmetových olympiádach,
          • Cestovné a prepravné pre žiakov školy spojené so súťažami a olympiádami,
          • Spoluprácu s Mikulášom pri príprave balíčkov pre žiakov školy na tento obľúbený detský sviatok, a organizovanie MDD,
          • Podporu rôznych športových aktivít, kurzov a výcvikov pre žiakov školy/ŠvP a lyžiarsky kurz/,
          • Knihy a odmeny pre žiakov školy pri príležitosti konca šk.roka ako aj drobné spomienkové predmety pre absolventov školy.

Základom združenia sú tzv. triedne aktívy, ktoré pôsobia pri každej triede v škole. Triedne aktívy si volia svojich zástupcov, triednych dôverníkov a tí spolu tvoria Radu rodičovského združenia na úrovni školy.

Práve táto rada sa stará o väčšinu aktivít, zhromažďovanie a riešenie námetov rodičov. Rada sa pravidelne schádza minimálne 3-4 krát ročne. Navonok ju reprezentuje predseda rodičovského združenia ako štatutárny zástupca občianskeho združenia.